VÁNOČNÍ TĚŠENÍ aneb MALÝ ADVENT

 •  Hradecká kulturní a vzdělávací společnost ve spolupráci s Kulturním centrem ve Walbrzychu pořádá v sobotu 10. prosince mezi 10. a 16. hodinou na Šrámkově statku v Pileticích předvánoční program VÁNOČNÍ TĚŠENÍ aneb MALÝ ADVENT. Ten je spojený s  připomenutím obyčejů a tradic na Hradecku a s ukázkami výroby vánočních dekorací u nás i u našich polských sousedů.

   V rámci této akce budou mít návštěvníci příležitost prohlédnout si „zimní“ provoz venkovského statku s topením v kachlových kamnech v roubence a pečení chleba v peci. „Připomeneme i jednu specialitu z královéhradeckých vánočních tradic – pečení buchtiček máčených v sirobu a obalovaných v perníku“, říkají „Tetičky Apolenky“ ze Studia PH Pohádka. Ty budou již od rána tuto tradiční a pro královéhradecký region typickou lahůdku připravovat, aby ji mohly dát ochutnat příchozím. K tomu budou povídat o vánočních zvycích, o tradičním životě na vsi, o Štědrém dni a také třeba o tom, kde se vzal vánoční stromeček.

  Již od 10 hodin bude v tomto ojedinělém areálu starobylé venkovské architektury probíhat pestrý kulturní program. Uvnitř roubené chalupy předvedou členky Klubu lidové tvorby některé původní rukodělné techniky, jako je paličkování nebo drátování. „Děti si budou moci vyrobit drobné vánoční ozdoby z papíru a přírodnin jako je sláma či kukuřičné šustí nebo si třeba nazdobit perníček“, dodává manažerka KLT paní Monika Erbenová. V rámci úspěšné spolupráce na projektu „Poznejme vzájemně svoji kulturu“, spolufinancovaným z ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis, se tu představí rovněž lidoví umělci a řemeslníci z polského Walbrzychu, kteří tu předvedou kromě vánočních dekorací a obrázků také svoje umění řezbářské. Práci se dřevem naživo předvede a několik vlastnoručně vyrobených betlémů ukáže v patře roubenky také Jakub Sochor se svým otcem. Betlémy, pocházející z Krajského muzea a od výtvarníka Pavla Hubáčka pak budou k vidění v prostorech stodoly.
  Odpolední čas na statku zpříjemní děti z folklorního souboru Červánek zpěvem lidových písniček i koled. Pro nejmenší návštěvníky jsou připraveny 3 minipohádky „na slámě“ z dílny jaroměřské loutkoherečky Jarky Holasové. Celý program vyvrcholí ve tři odpoledne ve stodole zpíváním u vánočního stromečku“, říká Iva Ondráčková – vedoucí DFS Červánek.
  Ještě předtím, hodinu po poledni, proběhne na stejném místě ochutnávka upečeného chleba doprovázená poučením o tomto Božím daru.
  Po celou dobu programu bude otevřena přilehlá stylová hospůdka a několik stánků, které nabídnou dobroty jako bramboráky, kyselo, utopence, nakládaný hermelín nebo třeba koláče, trdelníky a horkou čokoládu. Zahřát se bude možné svařeným vínem, medovinou i vánočním punčem. Vstupné na akci je zdarma.
  Časový harmonogram:
  10 – 16  Řemeslnický minitrh s nabídkou vánočních výrobků, pochutin a nápojů (dvůr)
  10 – 16  Ukázky tvorby lidových řemeslníků s možností vyzkoušet si některou z technik (roubenka)
  10 - 16  Pečení buchtiček máčených v sirobu a povídání o venkovských zvycích adventního času (roubenka) aneb „Co babička vyprávěla“
  12         Sázení chleba (roubenka)
  12.30    Pohádka „na slámě“ (stodola)
  13         Svátek chleba spojený s ochutnávkou (stodola)
  13.30    Pohádka „na slámě“ (stodola)
  14.30    Pohádka „na slámě“ (stodola)
  15         „Vánoce, Vánoce, skoro-li budete“ – zpívání u vánočního stromečku (dvůr)

KATEGORIE ZPRAVODAJSTVÍ

Vyhledávání

Přihlášení uživatele

 
Zapomenuté heslo
Ještě nemáte svůj uživatelský účet a rádi byste diskutovali nad zveřejněnými reportážemi a účastnili se našich soutěží o hodnotné ceny?
Založte si účet ZDE