Nabídku vánočních stromků hradečtí lesníci rozšíří o jedle

 •  Zhruba 1500 stromečků připravují pro vánoční prodej Městské lesy Hradec Králové. Kromě tradičních boroviček a smrčků letos veřejnosti poprvé nabídne i jedličky, i když jen ve velmi omezené míře. Množství jedlí pro vánoční trh bude odpovídat jejich menšímu zastoupení v novohrádeckých lesích. V dalších letech by se však jejich počet mohl zvyšovat.

   „Jedliček půjde letos do prodeje maximálně čtyřicet, víc jich zatím nebude,“ uvedl nadlesní Pavel Dostál s tím, že jedna přijde na 350 korun. Borovice budou hradečtí lesníci prodávat za jednotnou cenu 190 korun, smrčky za 140 korun. Zájem o stromečky z lesů v okolí krajského města je mezi Hradečany tradičně velký, především kvůli nízkým cenám. Ta je kromě jiného ovlivněna také tím, že se jedná o stromky z lesa, které proto nemohou být tak rovnoměrně rostlé jako z plantáží. Tam se pěstují výhradně na Vánoce a mají dostatek prostoru a světla. Lesníci pochopitelně nemohou v lese vyřezat nejlepší materiál, takže do prodeje jdou hlavně stromečky z výchovných zásahů, tedy takové, které vytlačují nadějnější jedince nebo jiné dřeviny, například listnáče.
  Městské lesy Hradec Králové budou stromky prodávat na dvou obvyklých místech – v hájovně U Zeleného sloupku na Novém Hradci a v hájovně Marokánka nedaleko Krňovic. „Zájemcům nabídneme zhruba 1500 kusů, přičemž ze dvou třetin půjde o borovičky. Těch bude zhruba 1100, smrčků asi 400. Na Marokánce prodej zahajujeme už 1. prosince a potrvá do 14. prosince, U Zeleného sloupku začneme 12. prosince a skončíme 23. prosince,“ řekl Pavel Dostál. Na Marokánku si budou moci zájemci pro čerstvě uříznutý stromeček zajet do 11. prosince v době od 8 do 17 hodin a od 12. Do 14. prosince mezi 14. až 17. hodinou. Hájovna U Zeleného sloupku bude borovičky a smrčky prodávat v pracovních dnech od 8 do 16 hodin a v sobotu od 8 do 12 hodin.
  Lesníci se stále potýkají s nenechavci, kteří si přijdou pro budoucí vánoční okrasu příbytků do lesa s pilkou. „Setkáváme se s tím, ale vzhledem k pohybu lesníků i strážníků městské policie po lese se jedná jen o jednotlivé případy. Opatření proti zlodějům však přesto děláme,“ říká nadlesní Městských lesů Hradec Králové. Lesníci například drží v prosinci ochrannou službu, kdy se pohybují po lese i o víkendech. Zároveň upravují stromečky, aby nebyly pro zloděje tak lákavé. To se děje především repelenty proti okusu zvěří, které nejenže páchnou, ale navíc borovičku nebo smrček na nějaký čas vzhledově znehodnotí. Na větvičkách totiž repelent ulpívá v podobě světlého nátěru.
  Do ochrany mladých lesních porostů před zloději se v předvánočním období tradičně zapojuje také Městská policie Hradec Králové. „Namátkové kontroly budou dvoučlenné hlídky strážníků provádět až do Štědrého dne,“ informoval velitel výkonu služby Jan Mrázek. Ve vybraných lokalitách, kde byly v minulosti zaznamenány krádeže stromků, používá městská policie také fotopasti. Případnému pachateli hrozí na místě pokuta do jednoho tisíce korun, v případě opakovaného jednání strážníci případ předávají kvůli podezření ze spáchání trestného činu Policii České republiky.

   

KATEGORIE ZPRAVODAJSTVÍ

Vyhledávání

Přihlášení uživatele

 
Zapomenuté heslo
Ještě nemáte svůj uživatelský účet a rádi byste diskutovali nad zveřejněnými reportážemi a účastnili se našich soutěží o hodnotné ceny?
Založte si účet ZDE