Ježíšek zřejmě přinese první mláďata pelikánů, v ZOO Dvůr Králové hnízdí najednou 4 druhy

  •  Krátce po odchytu z venkovních výběhů a přesunu na zimoviště, zahnízdily začátkem listopadu v královédvorské zoo čtyři druhy pelikánů. Kolem vánočních svátků by se mohla líhnout první ptáčata. O většinu z nich se budou starat rodiče na hnízdech, některá možná uvidí návštěvníci v odchovně mláďat  pavilonu Ptačí svět.

     Zoo v současné době chová pět druhů pelikánů. Jako novinku letošního roku i pelikány australské. Ti se však zatím rozmnožovat nemohou, protože jsou to jen mladé samice. Ostatní čtyři druhy si okamžitě po umístění do zimovišť začaly budovat hnízda, je pro ně typické tzv. koloniální hnízdění. Jako první, dne 17. 11., snesli vejce pelikáni afričtí a bílí. Hned za nimi následovali pelikáni kadeřaví a skvrnozobí, kteří snesli svá první letošní vejce dne 20.11. V současné době všichni pelikáni sedí na hnízdech a pečlivě vajíčka zahřívají plovacími blanami. V péči se střídají oba rodiče. 

    V loňském roce se podařilo v ZOO Dvůr Králové odchovat 21 mláďat od výše uvedených čtyř druhů pelikánů. Letos chovatelé počítají s přibližně stejným počtem. V rámci evropských zoo tak patří k nejlepším chovatelům pelikánů. 

KATEGORIE ZPRAVODAJSTVÍ

Vyhledávání

Přihlášení uživatele

 
Zapomenuté heslo
Ještě nemáte svůj uživatelský účet a rádi byste diskutovali nad zveřejněnými reportážemi a účastnili se našich soutěží o hodnotné ceny?
Založte si účet ZDE