Venezuelské velvyslanectví v rámci oslav 200. výročí nezávislosti Venezuely 5. července 1811 ve spolupráci s Univerzitou Hradec Králové a statutárním městem Hradec Králové připravilo v ýstavu a promítání dokumentu věnované českému ilustrátorovi a malíři Janu Dungelovi .

Výstava Jan Dungel: Zvířata Jižní Ameriky bude k vidění v objektu společné výuky Univerzity Hradec Králové, Hradecká ulice 1227, ve dnech 15. 11. – 15. 12. 2011. Zahájení výstavy proběhne 15. 11. v 16:30 hodin a od 17:00 je v aule Univerzity Hradec Králové připraveno promítání dokumentárního přírodopisného snímku Štětcem a mačetou, který zachycuje několikatýdenní výpravu expedice Maturaca při hledání přirozeného říčního propojení veletoků Amazonky a Orinoka.
Jan Dungel (1951) vystudoval biologii (Masarykova univerzita, Brno), nicméně po krátkém působeni v akademických institucích jako např. Biofyzikálním ústavu Akademie věd, se rozhodl pro kariéru umělce na volné noze. Spolupracuje s divadly, hudebníky i architekty, nevyhýbá se ani komerčnímu designu. Ilustruje pohádky pro děti, beletrii, časopisy. Ve své malířské tvorbě i ilustracích se zaměřuje zejména na témata přírody a odbornou ilustraci. Dosud ilustroval na padesát knih, které byly publikovány nejen v České republice, ale také např. ve Velké Brtánii, Německu, Polsku, Holandsku, Francii, Maďarsku, Venezuele, Kolumbi i jinde. Kniha „Chováme se jako zvířata?“ s jeho ilustracemi byla v roce 1993 Ministerstvem kultury a Památníkem národního písemnictví oceněna titulem Nejkrásnější kniha roku 1992. Svou volnou tvorbu prezentoval na mnoha kolektivních i samostatných výstavách v ČR i v zahraničí.
Od roku 1992 maluje Jan Dungel divoká zvířata v tropech Jižní Ameriky, zejména v oblasti Amazonie, brazilského Pantanalu i horských úbočí And. Nejvíce mu však učarovala oblast deštných pralesů v povodí řeky Orinoco a bažin llanos ve Venezuele, odkud pochází nejvíce jeho kreseb. Zvířata pozoruje a maluje v jejich přirozeném prostředí (on sám nazývá své malování setkáváním se zvířaty).